Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czwarty Kwartał: Zaskakujące Odkrycia i Adaptacja

Czwarty kwartał – wyważenie hormonów i nowe odkrycia

W tym rozdziale mojej historii, przybliże Wam moje doświadczenia z czwartego kwartału roku, będącego czasem introspekcji i nauki o własnym ciele w okresie premenopauzy.

Drogie Panie, dobrze wiecie, jak bardzo nasze życie wiąże się z równowagą hormonalną, która wpływa na nas na każdym etapie życia. Z przyczyn zdrowotnych podjęłam decyzję o stymulacji cyklu miesiączkowego za pomocą progesteronu. W trakcie terapii z niecierpliwością oczekiwałam na wyniki lipidogramu, mając nadzieję, że moje trójglicerydy znacząco spadną. Jakież było moje zdziwienie, kiedy odkryłam, że wyniki nie odbiegają od tych, z którymi rozpoczęłam pracę nad tym parametrem. Jednak po dziesięciu dniach od odstawienia progesteronu, wynik trójglicerydów znacząco się poprawił, osiągając poziom 89,9 mg/dl.

 

To doświadczenie utwierdziło mnie w przekonaniu, że nasze ciała są wyjątkowo złożone i czasami reagują na leczenie w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nie mówię, by unikać terapii hormonalnej, ale zalecam wzmożoną kontrolę i świadomość własnego organizmu.

Cholesterol – niechciany i niedoceniany.

Dotychczas w komentarzach moich wyników badań pomijałam temat cholesterolu, ponieważ uważam, że należy się Państwu bardziej szczegółowe wyjaśnienie tematu, byście zrozumieli mój punkt widzenia.
Zacznijmy nieco historycznie.

Oto pełny cytat tabeli z książki „Dietary Fats and Human Health” autorstwa D.S. Fredericksona.

„Tabela 3.3 Prawidłowe stężenia cholesterolu i triglleerydów u ludzi w poszczególnych przedziałach wieku (wg Fredricksona, 1972)”

Przez ponad 50 lat, niezwykle intensywnie, nie wiedzieć czemu, pracowano i procuje się nadal nad obniżeniem norm. Tu i teraz nie jest moim celem analizowanie przyczyn tego stanu rzeczy. Wiem jedno, w procesie ewolucji, człowiek jest na tej planecie niewiele czasu, organy wewnętrzne i ich funkcje nie zmieniają się co pół wieku.

Cholesterol jest niezwykle istotną substancją tłuszczową, która pełni w organizmie wiele pożytecznych a wręcz niezbędnych funkcji. Uczestniczy w produkcji hormonów, decyduje o aktywności enzymów, uczestniczy w różnych szlakach metabolicznych oraz syntezie kwasów żółciowych.

Poniżej poddaję analizie moje wyniki wg dr J. Reven’a. wartość trójglicerydów = 89,9 mg/dl podzielić przez wartość HDL = 60,10 WYNIK 1,49

Wg dr Reven’a każda wartość poniżej 2 jest dobrym wynikiem lipidogramu.

Mam nadzieję, że teraz rozumiecie dlaczego skupiałam się na obniżeniu trójglicerydów i wyrównaniu badań wątroby.

Zakończenie tego roku było dla mnie potwierdzeniem, że skupienie się na obniżeniu trójglicerydów i wyrównaniu badań wątroby było właściwym kierunkiem. To był rok pełen wspaniałych odkryć i potwierdzenia, że droga do zdrowia wymaga cierpliwości i konsekwencji. 

Potweirdzenie w badaniach
Listopad

 

  • Sód 141,2 mmol/l
  • Potas 4,39 mmol/l
  • Magnez 2,10 mg/dl
  • AST 17,7 U/l
  • ALT 16,9 U/l
  • GGTP 15 U/l
  • Hemoglobina glikowana (IFCC) 35,50 mol/mol